Svařování elektrickým obloukem je druhem tavného svařování, při němž se teplem vycházejícím z oblouku nataví stykové plochy obou svářených materiálů. Poté dojde k slití jejich roztaveného kovu, a tak může po ztuhnutí vzniknout svar.
Oblouk hoří zejména díky opakujícím se zkratům, které způsobuje roztavený materiál odkapávající z elektrody. Při tomto typu svařování je možné použít stejnosměrný i střídavý elektrický proud.
Zdroje, které umožňují svařování obloukem
Když chcete svařovat pomocí elektrického oblouku, potřebujete mít k dispozici také svařovací zdroj, který splňuje veškeré bezpečnostní požadavky. Mezi ně patří hlavně možnost usměrňovat elektrický proud a napětí podle potřeby, schopnost vytvořit stabilně hořící elektrický oblouk a dostatečnou účinnost a také zatěžovatel. Protože někdy dochází i ke krátkodobým zkratům, měl by jim svařovací stroj dokázat odolat.
Pokud chcete využívat stejnoměrný proud, použijte jako zdroj svařovací dynamo, v případě, že dáváte přednost střídavému proudu, zvolte svařovací transformátor.
Svařování svářečkou MIG/MAG
Elektrický oblouk se používá i při sváření svářečkou MIG/MAG. Pro tento typ svařování však musíte mít nejen dostatek zkušeností z praxe, ale i rozsáhlé teoretické znalosti o průběhu celého procesu. Kombinace těchto dvou faktorů zaručí, že dokážete eliminovat zbytečné chyby.
Pro svařování MIG/MAG se využívá i invertorová svářečka, která vyniká nízkou hmotností, takže je určená zejména při práci ve výškách nebo na svářečské práce, při nichž se pracovník musí často přesouvat.
Vyberte si vhodnou svářecí kuklu
Při zapálení oblouku vzniká silné osvětlení, které může poškodit zrak. Abyste toto riziko minimalizovali, používejte při svařování kvalitní samostmívací kukly. Jejich průzor je ovládaný pomocí elektroniky, a tak dokáže snadno změnit svou optickou propustnost a přizpůsobit se situaci. Kukla vás ochrání také před kovem, který při sváření odstřikuje.