- Štítky blogu
Potřebujete poradit?

Jak a kam připojit svářecí kabely k svářečce nebo invertoru
Sváření je poměrně náročná práce a vyžaduje jistou úroveň znalostí a zkušeností. Žádná svářečka ani invertor nejsou nástrojem, u kterého stačí stisknout tlačítko. Jak si poradit s připojením svářecích kabelů a proč je důležité dodržet zásady správného zapojení?
Důsledně dodržujte postup
V zapojení kabelů nejčastěji tápou nováčci, nebo kutilové, kteří svářečku potřebují pouze tu a tam, výjimečně. S méně zaběhlou rutinou pak snadno zamění zapojení kabelů, a to se pak projeví v omezeném výkonu svářečky, nebo zařízení nebude fungovat vůbec.
Výběr nesprávné elektrody nebo chyba v zapojení vede k různým komplikacím. Elektroda se bude špatně zapalovat, neudrží oblouk, nebo se bude špatně rozlévat. Výsledkem bude velmi nekvalitní spoj, pokud vůbec svářečka „naskočí“. Nováček nebo méně zkušený pracovník pak může takový výkon mylně vyhodnotit, třeba jako poruchu svářečky. Kromě neprovedené práce se ještě zdrží cestou k prodejci s reklamací nebo do opravny.
Přímá a nepřímá polarita
Přitom podobné komplikaci se dá docela jednoduše předejít. Stačí dodržet správný postup. Svářecí kabely tvoří pár – kabel s držákem obalené elektrody a kabel se zemnící svěrkou. Správnou kombinaci zapojení kabelů pak určuje nejen používaný typ svářečky, ale i typ svařování.
Svářečka má vyznačené dva póly. U přímé polarity se postupuje tak, že na plusový pól se připojí kabel s držákem obalené elektrody, na mínusový pól patří zemnící kabel. Pozor také na výběr správné varianty obalené elektrody. Trafa a zapojení přímé polarity fungují výhradně a pouze s rutilovou obalenou elektrodou. U trafa není vhodné používat bazické elektrody a v žádném případě není možné zaměnit zapojení.
Pokud jste vybaveni modernější – invertorovou svářečkou, pak můžete využít bazické obalené elektrody. I zde se používá přímé zapojení. Výhoda bazické obalené elektrody je v síle, svarovému kovu dodávají lepší mechanické vlastnosti. Přímá polarita může být také velkou výhodou invertorů při metodě svařování TIG/WIG. Tento typ zapojení se však používá pouze pro sváření při nízkých proudech, například pro hliník. Tedy pro zopakování na plusový pól se připojí kabel s držákem obalené elektrody, mínusový je určený pro zemnící kabel.
Nepřímá polarita pracuje s opačným nastavením. Elektroda nebo svářecí hořák se zapojí do plusového pólu a zemnící kleště do mínusového. Nepřímá polarita je výhodou u invertoru při typu svařování MIG/MAG nebo TIG/WIG. U staršího typu svářeček – traf je nepřímá polarita jedinou možnou variantou při svařování metodou MIG/MAG.
Invertor vám v mnohém ulehčí práci
Pro domácí dílny představuje invertor velkou výhodu a nabízí široké uplatnění i v dílnách profesionálních, kde je možné se samozřejmě spolehnout na zkušenost a dobrou znalost jednotlivých technik.
Invertory jsou kompaktním, násobně lehčím vybavením. Při práci ji můžete snadno přenášet, manipulovat s ní. Dokonce je možné invertor zavěsit na rameno. Pří práci v obtížných polohách ji oceníte. Oceníte také snadné ovládání. Vyspělá technologie dokáže automaticky upravit výkon invertoru přesně podle zadaných parametrů. Odpadne tak velká část „zodpovědnosti“ za správné nastavení a držení výkonu. Práce vám tak půjde snadněji a vždy dosáhnete 100 % výsledku. Navíc se vám bude pracovat pohodlněji.