Jak už vyplývá z jeho názvu, je stejnosměrný elektrický proud tím typem proudu, který protéká elektrickým obvodem pouze jedním směrem.
Označuje se zkratkou DC, která pochází z anglického Direct Current, a využívá se například v LED osvětlení nebo elektromobilech.
Rozšířené zdroje stejnosměrného elektrického proudu
Existuje hned několik zdrojů stejnosměrného elektrického proudu. Jedním z nejrozšířenějších je galvanický článek, který může být buď primární nebo sekundární. Primární články, mezi něž patří například tužkové baterie, slouží k napájení spotřebičů, které mají nízký příkon. Sekundární články a akumulátory je předtím, než poslouží jako zdroj energie, potřebné nabít. Používají se zejména pro přenosné spotřebiče, jako jsou například mobilní telefony, které mají vyšší spotřebu energie.
Dalšími rozšířenými zdroji jsou fotovoltaické články, termočlánky a usměrňovače, které dokážou změnit střídavý proud na stejnosměrný.
Něco málo z historie
O rozšíření stejnosměrného proudu se postaral známý vynálezce Thomas Alva Edison. Byl to přelomový vynález, ale měl jednu chybu: nepřenášel elektřinu na delší vzdálenosti. Tento problém vyřešil střídavý proud, který prosazoval Nikola Tesla. Navzdory tomu, že šlo o lepší řešení, Edison trval na používání stejnosměrného proudu. Vývoj však nešlo zastavit.
Svářečka MIG/MAG a elektrický proud
Stejnosměrný proud se až na pár výjimek obvykle používá při svařování MIG/MAG. Svářeči, kteří při sváření touto metodou nechtějí dělat zbytečné chyby, potřebují kromě zkušeností i teoretické znalosti. Aby byli při práci maximálně chránění, měli by používat kvalitní samostmívací kukly, které jsou pro ně takřka nezbytnou ochrannou pomůckou. Výběr vhodné svářecí kukly nepodceňte ani v případě, že používáte invertorovou svářečku.