Elektrický oblouk při svařování vyzařuje silné ultrafialové a ultračervené záření, bez ochrany očí je i krátký záblesk dost vysokým nebezpečím, a navíc nebezpečím naprosto zbytečným. Kvalitní samostmívací kukla může předejít zánětům spojivek i rohovky. Není třeba vysokých investic, stačí jeden kvalitní ochranný prostředek.
Zbytečná rizika a trvalé následky
Při svařování vzniká intenzivní světlo, přímé ozáření oka se může projevit ihned, třeba i jako dočasná ztráta zraku. I po odeznění však nemusí být vyhráno. Příznak obloukového oka se projevuje i s odstupem několika hodin.
Postižené oko může působit nepříjemný pocit tlaku, ale přecházet až do bolesti. Později může přecházet do citlivosti na světlo. Podrážděný povrch oka nebo sliznice mohou působit intenzivní slzení, začervenání. Dalšími projevy je pocit, jako by se do oka dostal písek. Všechny symptomy vyžadují lékařské ošetření a často i delší rekonvalescenci.
Ultrafialové nebo dokonce ultračervené světlo mohou zasáhnout až sítnici, zde pak už dochází k závažným poruchám, kterými je špatné rozostřené vidění nebo částečná ztráta zraku. K poškození oka přitom stačí doslova vteřiny. A poškození se netýká zdaleka pouze osoby, která přímo manipuluje se svářečkou, byť zde je riziko násobně vyšší.
Kvalitní ochranný prostředek
Oči jsou jedním z nejcitlivějších smyslů, pomineme-li dlouhodobý diskomfort osobní, pak hojení nebo léčba mohou vyžadovat dlouhý časový úsek. Pracovní neschopnost se pak logicky projeví i ve ztrátě finanční. Svářecí kukla je proto naprosto nezbytnou ochrannou pomůckou. Je třeba ji vždy vybírat s ohledem na kvalitu, nikoliv cenu.
Samostmívací filtr musí vyhovět specifikaci normy, je nejdůležitějším parametrem. Vždy je zadán čtyřmi čísly a/b/c/d – kdy a) vždy vyjadřuje úroveň komfortu s rozptýlením světla, b) rozptyl světla,
c) ztmavení plochy filtru po celé ploše a d) úhlovou nezávislost na průnik světla, zejména při bočním pohledu. Kombinace čtyřech číslic je jednoduchá k orientaci, 1 se vždy považuje za nejlepší výsledek, 3 za nejhorší.
Při výběru kukly je třeba také pracovat s technikou svařování či s její frekvencí. Posledním kritériem je pak napájení kukly. Standardní svářecí kukla využívá napájení ze solárního článku, profesionální vybavení kombinuje jak solární článek, tak vyměnitelnou baterii.
Moderní svářecí kukla povede k výrazně většímu bezpečí, ale i komfortu během práce. Potlačí projevy únavy očí i bolesti hlavy, podpoří celkové soustředění a výkon v práci. Její cena se rovná násobné úspoře spojené s ušlou mzdou, nedokončenou prací nebo a zejména poškozením zraku.