Obaly elektrod ke svařování mají různé funkce. Víte, k čemu slouží?

1682676800ESAB-EB121

Elektrody obalené tavidlem se využívají při ručním obloukovém svařování. Podle toho, jaký druh elektrod se používá a jaký je svařovaný materiál, lze při tomto druhu svařování pro hoření elektrického oblouku využít nejen stejnosměrný, ale i střídavý elektrický proud.

Pro ruční obloukové svařování nepotřebujete žádnou drahou výbavu. Musíte mít hlavně zdroj svařovacího proudu, tyčovou elektrodu a držák na ni a základní svářečské nářadí, mezi které patří i zemnící kleště. Pro maximální bezpečnost při práci je nevyhnutný také ochranný oděv, jehož součástí by měla být i svářecí kukla. Zrak nejlépe ochrání samostmívací kukly.

Funkce obalu elektrod

Obaly elektrod mají tři funkce – plynotvornou, ionizační a metalurgickou. Plynotvorná funkce tvoří ochrannou atmosféru. Při tomto procesu se využívají kouř a plyny, které vznikají při hoření elektrického oblouku. Díky ochranné atmosféře nedojde k atmosférické oxidaci, jež by mohla ohrozit kvalitu svaru.

Ionizační funkce zas umožňuje zapálení elektrody. Stará se také o hoření oblouku.

Metalurgická funkce

Metalurgická funkce způsobuje rafinaci, což je očistný proces, během kterého dochází k odstranění příměsí a nečistot. Díky ní tak zůstává místo svaru čisté. Ve svařovaných materiálech dochází také k propalování prvků, které metalurgická funkce dodává. Svařovaný kov spolehlivě očistí také od prvků, které jsou metalurgicky nevhodné, například od síry či fosforu. Na odstranění síry se často využívá například mangan.

Další možnosti svařování

Ruční obloukové svařování obalenou elektrodou vyžaduje mimořádnou manuální zručnost, takže by jej měli provádět pouze zkušení svářeči, kteří dokážou vytvořit kvalitní svary. Pokud si na tuto metodu netroufáte, ale zároveň máte se svářením zkušenosti, využijte svářečku MIG/MAG nebo lehkou, snadno přenosnou a praktickou invertorovou svářečku.