Každá svářečka, bez ohledu na použití, musí splňovat minimální požadavky na správnou a bezpečnou funkci. Nezáleží přitom na tom, zda jde o zařízení určené k profesionálnímu nasazení nebo k občasnému domácímu sváření. Ale jaké jsou mezi nimi vlastně hlavní odlišnosti?
Rozdíly mezi hobby nářadím a výbavou profesionála se s dostupností kvalitního vybavení postupně zmenšují. Co bylo dříve výsadou dílen ve velkých firmách, lze dnes najít i v domácích podmínkách. Stále se ale najdou například konkrétní prvky výbavy, které ocení především profesionál, kdežto laik by je jen stěží využil.
Bohatá výbava, kterou využijete
Při výběru svářečky je v první řadě nutné dobře rozmyslet, jakou práci s ní budete vykonávat. Občasné využití doma a na zahradě zvládne jednodušší model s užší výbavou. Naproti tomu každodenní nasazení v sériové výrobě svařenců chce pochopitelně jiné uvažování.
A to platí jak v případě transformátoru, tak i invertorové svářečky. Zvláště u té je dnes v nabídce nepřeberné množství variant a prvků výbavy. A to včetně těch, které by vás u ní ještě před pár lety nenapadlo hledat. Zvlášť proto, že cena invertorů se přes jejich vysokou kvalitu dostala tak nízko, že už si ji pořídí kdejaký domácí kutil.
Hodnota svařovacího zatěžovatele dělá rozdíl
Pro profesionála bude jistě podstatné, jak rychle svou práci provede. Čas jsou peníze v dopravě, v bankovnictví i ve výrobě svařovaných konstrukcí. Rychlost svařování přitom zdaleka nezávisí jen na šikovnosti rukou svářeče.
V případě technických parametrů udávaných u svářeček vypovídá o rychlosti provedení práce nejlépe hodnota zatěžovatele. Jde o procento udávající podíl času samotného svařování, tedy zatěžování protékajícím elektrickým proudem, a času nutného pro chlazení. Zatěžovatel 60 je v profi použití považován za nutné minimum. Značí, že svářečka může pracovat například 6 minut, a následně je nutné ji 4 minuty chladit.
Svařovací poloha a manipulace
Jedním z parametrů, které není radno podcenit zvláště u profesionálního použití je hmotnost svářečky a možnosti manipulace s ní. Při MIG svařování, časté variantě právě v zámečnických dílnách a firemních svařovnách, je kromě hmotnosti a velikosti samotného zdroje podstatné i to, jakým způsobem je do svarové lázně dopravován pomocný materiál a také ochranný plyn.
Svařování doma nebo na chalupě, kdy se neočekává, že svářeč tráví prací mnoho hodin denně, neklade na výbavu takové nároky. To profesionál si moc dobře uvědomuje, jak dobře se mu v ruce drží hořák nebo jakou námahu pocítí pokaždé, když musí svářecí zdroj přesunout na další pracovní pozici.
Hobby svářeč s výsledky profesionála
Na trhu je široká nabídka zdrojů a příslušenství, které svými parametry splňují vysoké nároky profesionální výroby. Příjemné ale je, že si přitom stále zachovává cenu ještě nedávno typickou pro hobby vybavení. Každý nadšený svářeč se tak nemusí omezovat a může se i se skromným rozpočtem vybavit tím nejlepším, co je na trhu aktuálně k mání.