Jak správně vybrat svářečku?

mma1

Budu svařovat jak v garáži/dílně tak chci svařovat i venku, třeba plot apod. Chci potom svářečku tedy i přenášet.

Vyberu si nejlépe 1 fázovou invertorovou svářečku MMA (tedy metoda obalovanou elektrodu), protože ta mi zajistí nízkou hmotnost zdroje (pro přenášení) a dodatečný výkon, mužů svařovat i venku protože svarovou lázeň ochrání obal elektrody (v případě svařovacích metod s ochranou atmosférou plynu MIG/TIG, je např vítr/průvan vážný problém – strhávání ochranné atmosféry). Určitě vybírat invertorové zdroje pro jejich výkon, nízkou hmotnost(!) a přesné řízení.

V praxi se nejčastěji svařují ocelové materiály v tloušťkách 3-4mm, kdy je 40A na 1mm základního materiálu, tedy běžně a to i pro dimenzaci jištění běžné 16A zásuvky se nejčastěji používají invertory v rozmezí 120-220A.

Je třeba taktéž zvážit dostupnost servisního zázemí/spotřebního materiálu v ČR a rychlé technické podpory. (posílat v případě záruční/pozáruční opravy/údržby mimo ČR je velmi cenové nákladné a zdlouhavé)

Více v sekci : Svařovací zdroje MMA

Princip MMA:

princip MMA kopie

Budu svařovat jen v dílně/kryté hale?

Tlusté plechy pokračuji NÍŽE na metodu MIG

Tenké plechy (jemné sváry) pokračuji NÍŽE na metodu TIG

MIG (oceli/nerezy), nejlepší výsledky (nej.kresba svárové housenky) bez nutnosti následného oklepávají a čištění svaru.

Pro domácí použití stačí bohatě svářečky s podavačem pro 5kg cívku (cívka D200), s dvoukladkovým podáváním (toto hravě 5kg zátěž upodává). Nejčastěji se doma svařuje ochranné atmosféře čistého CO2. Určitě vybírat invertorové zdroje pro jejich výkon, nízkou hmotnost a přesné řízení.

Pozn.: Nedoporučujeme zvažovat/kupovat MIG invertor s ideou, že následně budu svařovat trubičkovým drátem např.E71T-GS (kde není třeba ochranná atmosféra plynu – idea, že ušetřím za láhev a plyn – POZOR rozdíl v ceně plný drát proti trubičce i 200kč/kg, tl.láhel 6l vč.náplně 2000,-Kč po „vyvaření“ 2cívek/10kg je investice zpět), vzhledem k ceně tohoto přídavného materiálu + nutnost dokoupit podávací kladky na trubičku se to nevyplatí (plus nutnost následného čištění strusky).

V praxi se nejčastěji svařují ocelové materiály v tloušťkách 2-4mm, kdy je 40A na 1mm základního materiálu, tedy běžně a to i proto dimenzaci jištění běžné 1f/16A zásuvky se nejčastěji používají invertory v rozmezí 120-160A. Při 3f/16A pak až do 250-300A.

Více v sekci : Svařovací zdroje MIG/MAG

 

Princip MIG:

 princip MIG kopie

TIG  pro tenké ocelové/nerezové plechy doporučujeme TIG svářečky se zapalováním HF (bezdotykové – vysokofrekvenční). Ochranná atmosféra čistý Argon.
V praxi se svařuje nejběžněji v domácích podmínkách v nízkých proudech a proto je důležitější než zatěžovatel zdroje jeho kvalitní řízení oblouku a vybavení ostatními funkcemi zlepšujícími výsledky svařování a zpříjemňujícími samotnou práci. (Digitální řízení, Přefuk/Dofuk, Náběh/Doběh proudu apod.)

Určitě vybírat invertorové zdroje pro jejich výkon, nízkou hmotnost a přesné řízení.

TIG  pro hliník a slitiny hliníku, potom nutnost AC/DC zdroj nejlépe s pulzem.

 Je třeba taktéž zvážit dostupnost servisního zázemí/spotřebního materiálu v ČR a rychlé technické podpory. (posílat v případě záruční/pozáruční opravy/údržby mimo ČR je velmi cenové nákladné a zdlouhavé)

Více v sekci : Svařovací zdroje TIG

 

Princip TIG:

princip TIG kopie