- Štítky blogu
Potřebujete poradit?

Způsoby přenosu kovu u MIG/MAG svařování
Nejpoužívanější svařovací metoda MIG/MAG nabízí nejen rychlost a kvalitu svařování, ale také poměrně snadnou zvládnutelnost. K rozšíření metody přispívá také dostupné vybavení. Svářecí invertory jsou vyráběné jako snadno přenositelná a lehká zařízení, výhodou je vysoká míra automatizovaného ovládání a také příznivá cena.
Aktivní a inertní plyn
Faktický rozdíl mezi MIG a MAG je v použitém plynu. Poloautomatické svařování může probíhat buď v ochranné atmosféře plynu aktivního – MAG, nebo plynu inertního – MIG. Aktivní plyn má ochrannou funkci, zamezuje přístupu vzduchu k tavenému materiálu, ale podílí se aktivně i na procesech ve svarovém kovu. Nejčastěji se používá CO2, případně směs argonu s CO2 či směs argonu a O2. Svařování metodou MAG je optimální pro všechny typy oceli.
Inertní plyn má pouze ochrannou funkci, nepodporuje žádné chemické reakce ve svarové lázni. Zde se využívá víceméně čistý argon, popřípadě směs argonu a helia. Metoda svařování MIG je tedy vhodná pouze pro spojování lehkých kovů.
Svařování konstrukce i tenkých plechů
Při výběru invertoru se nemusíte zabývat rozdíly, základní svářečka bude vhodná pro obě metody. Rozhodující je pouze směs plynu v láhvi. Při obou metodách však dochází k jinému přenosu kovu do materiálu a vznikají jiné podmínky.
Svařování metodou MIG – bezzkratový přenos
Přenos kovu je možné rozdělit podle typu na zkratový a bezzkratový. Bezzkratový přenos kovu do materiálu je typický pro práci s inertním plynem. Kapky kovu jsou menší, před oddělením roztavené kapky z přidávaného drátu nedojde ke kontaktu se svařovaným dílem. Bezzkratový přenos dovoluje i přenos i poměrně velmi jemných kapek tavícího se materiálu v ose oblouku. Tato metoda vytváří dokonale hladký kvalitní svar. Tzv. rotující přenos vytváří hluboký a široký svar a je možný v aplikaci i do boků svarové plochy. Bezzkratový přenos řídí elektronický systém invertoru. Je možné pracovat s nízkým základním proudem. Spoj má vždy pravidelnou kresbu na povrchu i u kořene svaru.
Přenos svarového kovu tak ovlivňuje nejen složení ochranné atmosféry, ale i chemické složení přídavného drátu. Výsledný přenos svarového kovu ovlivní samozřejmě také velikost a poměr napětí a proudu.
Svařování metodou MAG – zkratový přenos
Při svařování pod ochrannou atmosférou CO2 dochází ke zkratovému přenosu, natavený konec kapky z elektrody a spojovaný materiál vytvoří vodivý můstek. Při zkratu dojde ke zhasnutí oblouku a kapka kovu se oddělí. Ihned po oddělení kapky se znovu oblouk zapálí a proces se plynule opakuje. Tato metoda je ideální pro spojování i tenkých plechů, protože ke svařování je možné použít drát s malým průměrem. Výhodou je vnesené teplo, které minimalizuje tepelné deformace svářeného materiálu.
Oba přenosy materiálu mají své výhody a jsou doporučeným postupem podle svařovaného materiálu, jeho tloušťky i dalších zadaných podmínek. Moderní invertory vám naštěstí v mnohém ulehčí práci, svým rozpětím a variabilitou dokáží vyhovět oběma metodám svařování i oběma typům přenosu materiálu.