- Štítky blogu
Potřebujete poradit?

Svářecí invertory – Jak s nimi zacházet?
Svařovací invertory jsou kompaktní, lehká a snadno ovladatelná zařízení. Díky pokročilým technologiím výrazně usnadňují práci a zpřístupňují profesionální technologie i domácím dílnám. Invertory jsou perfektním vybavením pro opravy plotu, karoserie, spojení ocelové konstrukce. I přes automatizované systémy, které chrání zařízení i obsluhu a garantují skvělý výkon, je třeba o svářecí invertory dobře pečovat.
Pozor na kabely!
I běžný model obsahuje integrované funkce, zejména neškolený pracovník ocení funkci Anti Stick, Hot Start nebo Arc Force. Není třeba studovat obsluhu, řídící elektronika automaticky reguluju svářecí proud i napětí a stabilizuje průběh celé práce. Svářecí kabely tak nejsou jen nástrojem, ale i měřícím zařízením. Kabely mohou být špatně dotažené, zemnící svěrka znečištěná nebo je vypálený držák elektrod, tím zařízení měří zcela jiné hodnoty a výsledek práce nemůže dosáhnout optimální kvality. Před každou prací je tak třeba zkontrolovat veškeré připojovací body i aktuální stav všech částí. Navíc je ideální nechat si doporučit vhodný průřez svářecích kabelů podle typu práce i spojovaného materiálu.
Bezpečnost práce
Svařovací a prodlužovací kabely nejsou samotným výkonným zařízením a často unikají pozornosti. Právě proto se často stává, že potíž s nefunkčním invertorem je skrytý právě zde. Nekvalitní a slabé prodlužovací kabely mohou způsobit velké nepříjemnosti. Invertorové svářečky jsou lehké, snadno přenosné a často využívané laiky. To však s sebou často přináší i lehkomyslný přístup. Vždy zajistěte kvalitní připojení ke zdroji energie, nikdy nekombinujete několik propojených prodlužovaček! Svářečky mohou mít poměrně velký příkon a je třeba je zapojit do odpovídajícího přívodu s dostatečným jištěním. Špatné připojení se může projevit vynecháváním invertoru, nadměrnému zahřívání kabelů nebo zásuvky, nebo tím, že se svářečka vůbec nedostane do chodu.
Optimální výkon elektrocentrály
Velkým problémem je používání invertorových svářeček v kombinaci s elektrocentrálou. I zde je nejlepší prevencí dobrá znalost, pro hladký a bezporuchový provoz invertoru je třeba zajistit centrálu o minimálně dvojnásobném výkonu, než je příkon používané svářečky.
Snadno může dojít k přepětí na vstupu svářečky. V této fázi stačí ve specializovaném servisu vyměnit varistor, který z bezpečnostních důvodu zkratoval vstup svářečky. Pokud však pouze znovu nahodíte jistič centrály a dojde k druhému výpadku, může se oprava invertoru výrazně prodražit.
Základní údržba
Svářecí invertor je poměrně citlivé zařízení, byť je konstruováno v pevném krytu a s ohledem na práci v terénu i dílně. Pokud budete invertor skladovat, je třeba zajistit suché a čisté prostředí. Zejména je třeba zabránit ucpání otvorů pro chlazení. Žebrované části invertoru můžete ideálně zakrýt folií. Vlhkost a prach mohou způsobit i zkrat. Veškeré kontroly však nezaberou příliš času a vyplatí se. Svářecí invertor nevyžaduje složité čištění, několikrát do roka stačí odkrytovat zdroj a stlačeným vzduchem odstranit pevné nečistoty, zkontrolovat a dotáhnout silové spoje a přívody na svářecích svorkách. Zevrubná kontrola by měla také odhalit jakékoliv deformace nebo jiná poškození na kabelech.
Nabízíme: