- Štítky blogu
Potřebujete poradit?

Rychlost sváření u TIG svařování
Sváření metodou TIG patří snad mezi ty základní. Pevný a správně vedený svar zvládne dobře zhotovit nejen profesionální svářeč, ale i kutil s relativně malými zkušenostmi. Samozřejmě kvalitě práce i bezpečnosti výrazně přispívají i moderní invertory, které automatizovaným ovládáním dokáží upravit správné nastavení. Výhodou je i vytváření svaru bez rozstřiku. Kde všude se metoda TIG může uplatnit a jak rychle s ní jde práce od ruky?
Wolframové elektrody a inertní plyn
Metoda svařování TIG využívá wolframové elektrody. Elektroda je odolná vůči vysokým teplotám a neodtavuje se. Z elektrody pak přímo vychází elektrický oblouk, který ohřívá a roztavuje obrobek. Stejnou elektrodu doplňuje speciální hubice, která na místo vznikajícího svaru přivádí ochranný plyn. Nejčastěji se využívá směs inertního plynu, jako je helium a argon. Inertní plyn zabraňuje vzniku chemických reakcí roztaveného materiálu s okolním vzduchem. Samotný přístup vzduchu může způsobit vážné škody, sníží stabilitu svaru i kvalitu provedení.
Pevné, přesné a rychle zhotovené svary
Díky možnosti snadno, rychle, a hlavně přesně vytvářet sváry se uplatňuje metoda TIG nejčastěji v průmyslu. Metodou TIG je možné svařovat nerezovou ocel, ale i niklové nebo hliníkovéslitiny. Výhoda provedení dovoluje svařovat i relativně tenké plechy. Tenké vrstvy materiálu může pevný svar dokonale spojit, metoda TIG je tak uplatnitelná i ve vysoce odborných provozech, například v letectví.
Kvalitní a efektivní metoda je skvělou příležitostí i pro hobby dílny. Bez rizika propálení materiálu nebo složité úpravy svaru s rozstřikem může i méně zkušený pracovník dobře pracovat a poradit si s různými opravami nebo i vytvářením vlastních konstrukcí.
Platí jednoduchá úměra
Rychlost svařování se odvíjí od několika proměnlivých hodnot. Nejčastěji se svařuje ve tvaru úkosu do „I“. Při hodnocení rychlosti vždy záleží na tloušťce materiálu, průměru dodávaného drátu, ale také velikosti svářecího proudu. Můžete pracovat s jednoduchou úměrností. Čím větší bude tloušťka materiálu, tím větší průměr přídavného drátu bude potřeba k realizaci svaru. Větší hmotu materiálu pak bude třeba roztavit vyšším svářecím proudem. A následně celý postup zpomalí rychlost provedení.
Zatímco 2 mm tenký plech dokážete svařovat tenkým drátem až v rychlosti nad 15 cm za minutu, u silného materiálu a tlustějšího drátu se budete svarem pohybovat třeba rychlostí jen několika málo centimetrů za minutu. Přesný odhad samozřejmě nejlépe získáte praxí. Vždy je ale důležité upozornit, že při svařování musí mít před samotnou rychlostí provedení přednost bezpečnost a kvalita! Zejména u prvních zkušeností s invertory je lépe věnovat více času přípravě a postupovat opatrně. Vyhnete se nejen zbytečným chybám a dodatečným úpravám, ale zejména se vyhnete případnému poranění.