- Štítky blogu
Potřebujete poradit?

Rychlost sváření a spotřeba drátu u MIG/MAG sváření
Metoda svařování MIG/MAG přestavuje sváření materiálu v ochranné atmosféře. Na místo sváru se podávacím zařízením přidává separátní materiál, zpravidla v podobě tyčí nebo tyčinek. Přídavný materiál se pak průběžně taví elektrickým obloukem a vytváří spojovací vrstvu. Tato metoda umožňuje vytvářet pevné spoje v řadě typů konstrukcí a pracuje i s řadou materiálů. Jaké jsou výhody této metody sváření a jak rychlá či efektivní práci nabízí?
Co to je MIG / MAG
Elektrický oblouk musí být chráněný před reaktivním kyslíkem. Toho je možné dosáhnout ochranným plynem, právě zde se rozděluje metoda na MIG a MAG. Při svařování metodou MAG se na místo spoje dodává ochranný aktivní plyn, ten kyslík vytlačuje a brání oxidaci jak materiálu přímo na oblouku, tak v tavné lázni. Nejčastěji používané jsou čisté nebo kombinované směsi – CO2, případně argon, O2.
Metoda MAG je doporučenou volbou pro svařování nelegovaných, ale i legovaných materiálů.
Svařování metodou MIG využívá naopak plyny nereaktivní, tedy čistý argon, helium nebo směsi argonu a helia. Tato metoda je pak vhodnou volbou pro svařování hliníku, mědi, titanu.
Rychlá a dobře zvládnutelná metoda sváření
Zásadní výhodou svařování metodou MIG / MAG je samotná rychlost a relativní všestrannost. Vysoký odtavný výkon, snadné zapálení oblouku a nízké náklady na přídavné dráty se hodí jak pro občasnou práci v hobby dílně nebo v dílně profesionální. Metoda svařování MIG / MAG může zvýšit efektivitu práce i při mechanizované práci v sériové výrobě. I méně zdatný pracovník si práci rychle zažije a naučí se správně upravit rychlost sváření s rychlostí podávaného materiálu i základní tvary podle aktuálně svařované konstrukce. Nevýhodou, která však má řešení v další úpravě a práci, je možná vyšší citlivost svařeného spoje na vznik rzi.
Rychlost sváření a spotřeba materiálu
O rychlosti svařování rozhoduje několik hodnot. Důležitý je průměr drátu jako přídavného materiálu a tloušťka materiálu. Pro všechny typy svaru – pro svary typu I, V i koutové svary pak platí jednoduchá úměra. Čím větší průměr drátu a větší tloušťka materiálu, tím bude rychlost sváření nižší. Naopak vzroste velikost potřebného svářecího proudu.
Na číselném příkladu můžeme porovnat – s tenkým drátem o průměru 0,6 mm a s tloušťkou materiálu 1 mm budete schopni dosáhnout rychlosti sváření u I svaru až 80 cm za minutu. Stejný typ svaru při průměru drátu 1 mm a tloušťce materiálu 3 mm však rychlost sváření sníží na 63 cm za minutu. U tenkého materiálu stačí pracovat se svářecím proudem o velikosti 60 A, u silnějšího je však třeba navýšit až na 150 A.
Výrobci moderních invertorů nabízí dobře zpracované manuály a velkou většinu znalostí je třeba zažít skutečnou praxí. Svařování je však díky invertorům již velmi dobře zvládnutelnou činností. Výkonné zařízení je nejen šikovně kompaktní, snadno přenositelné a ovladatelné. Navíc za vás „hlídá“ řadu parametrů a upravuje hodnoty adekvátně k náročnosti práce, síle materiálu a dalším proměnným. Při sváření vždy platí, že před rychlostí by měla dostat jednoznačně přednost kvalita a bezpečnost.