Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 5 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Střídavý elektrický proud. Poznejte jeho výhody i širokou škálu využití
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
+420 604 644 032 (Po-Pá, 8-16 hod.)
20.07.2021

Střídavý elektrický proud. Poznejte jeho výhody i širokou škálu využití

Lokomotiva na střídavý elektrický proud

Střídavý proud se značí zkratkou AC, která pochází z anglického Alternating Current. Protože tento proud v čase mění svůj směr, je přesným opakem stejnosměrného proudu.

Existují dva druhy průběhů, které střídavý proud může mít. Pokud se okamžité hodnoty proudu vždy po určitém čase opakují, jedná se o periodický průběh. V případě, že jsou tyto hodnoty v čase náhodné, jde o takzvaný neperiodický průběh.

Výhody

V porovnání se stejnosměrným proudem má střídavý proud hned několik výhod. Snadněji se vyrábí a distribuuje, za pomoci transformátorů lze u něj jednoduše zvyšovat a snižovat napětí podle potřeby a jeho generátory se líp udržují, protože se v nich nenacházejí mechanické střídače.

Aby se předešlo přenosovým ztrátám, elektrické napětí se transformuje na vysoké nebo velmi vysoké napětí a nízký proud. Díky tomu je možné eliminovat především ztráty, které vznikají nadměrným zahříváním elektrického vedení způsobeným jeho vlastním odporem (ztráty klesají s kvadratem Napětí, dle vzorce  P=U2/R [W, V, Ohm]).

Využití střídavého proudu při svařování svářečkou MIG/MAG

Většinou se při MIG/MAG svařování používá stejnosměrný proud. Existuje ale i několik výjimek, při kterých se využívá proud střídavý. Jednou z nich je například svařování mimořádně tenkých plechů.

Při používání svářeček MIG/MAG i invertorové svářečky je vhodnou pomůckou svářecí kukla. Nejlepší volbou jsou samostmívací kukly, které vás ochrání nejen při svařování kovů, ale i při broušení.

Kde ještě se využívá střídavý elektrický proud?

Střídavý proud má širokou škálu využití. Tím nejběžnějším je použití v domácích elektrických spotřebičích disponujících elektromotorem nebo v elektrických topidlech. Dále se používá také v průmyslu. Příkladem jsou obloukové pece typické pro hutnictví, které patří mezi největší elektrické spotřebiče na světě, a třífázové asynchronní motory pohánějící průmyslové strojní mechanismy.

Speciální kapitolou v používání střídavého proudu jsou palubní sítě v některých typech dopravních prostředků, především v lodích a letadlech, a některé druhy trakčního napájení v dopravě.  

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně jednou za měsíc.

PANTERMAX® - The power of the beast.

Kde nás najdete

Skotnice 265
742 59 Skotnice

+420 604 644 032
eshop@pantermax.cz

Kontakty
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© PANTERMAX - Copyright a podmínky používání. Změny vyhrazeny. Obrázky pouze ilustrativní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz