Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 5 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pro bezpečné svařování bez nehod a úrazů myslete na účinnou ochranu rukou
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
+420 604 644 032 (Po-Pá, 8-16 hod.)
24.01.2022

Pro bezpečné svařování bez nehod a úrazů myslete na účinnou ochranu rukou

svářeč s ochrannými svářečskými rukavicemi

Bezpečnost práce nebývá oblíbená disciplína žádného řemeslníka. Argumenty o tom, že ochranné prostředky a procesy práci jen komplikují, padají ve chvíli, kdy si uvědomíte reálná rizika. Ochrana zraku pomocí svařovací kukly je technologická nutnost. Co ale bezpečí svářečových rukou?

K povinné výbavě svářeče patří kromě samotného zdroje, tedy transformátoru nebo dnes už častěji invertorové svářečky, i nutné příslušenství. Z pohledu technologa výroby bude mezi něj patřit třeba samostmívací kukla, elektroda a hořák. Bezpečák zbystří a do procesu nepustí svářeče bez odpovídající ochrany celého těla včetně rukou.

Aby zlaté české ručičky zůstaly zdravé

Zatlouct hřebík bez pracovních rukavic asi v životě vyzkoušel leckdo. Jde to a pokud je člověk alespoň trochu šikovný, obejde se to i bez úrazu. Horší to může být při manipulaci s horkým železem nebo třeba ostrými předměty. Použití rukavic je pak už nutnou podmínkou pro provedení práce bez následků na zdraví.

Sortiment pracovních rukavic pokrývá celou škálu provedení od běžných látkových modelů vhodných k nerizikové manuální práci na zahradě a v domácnosti po speciální druhy odolné chemickým přípravkům. Stejně tak existují rukavice přímo navržené a vyrobené pro svářečskou profesi.

Norma EN388 platí pro ochranné rukavice proti mechanickým rizikům, včetně oděru, prořezání, trhání a propíchnutí. Nový test podle normy EN 13594: 2015, jež umožňuje deklarovat odolnost proti nárazům. Pokud rukavice projde tímto testem, je za číslici pod piktogram přidáno písmeno „P“.

norma EN388 pro ochranné rukavice

úrovně výkonu podle normy EN 13594 odolnost proti nárazům

Svářečské rukavice vždy s vysokou manžetou

Při svařování je podstatné udržet si i přes poctivou ochranu všech částí rukou cit a obratnost prstů. Jakákoli manipulace s hořákem, s elektrodami i s horkým svařovaným materiálem musí proběhnout rychle a přesně za všech podmínek. Proto jsou svařovací rukavice konstruované právě s ohledem na tento parametr.

Střih všech modelů rukavic určených pro svářeče má společnou jednu vlastnost - zakrývá i část nebo celé předloktí. Zejména u některých metod svařování dochází k rozstřiku kovu a tvorbě jisker, které by mohly způsobit popálení nejen na dlaních a hřbetu ruky, ale právě i na předloktí.

Pravá kůže, ideál pro svářečské rukavice

Průmyslově zpracovaná přírodní kůže je pro výrobu rukavic pro svařování stále nepřekonaný materiál. Díky její vysoké pevnosti, odolnosti proti propálení a přirozené prodyšnosti představuje kůže ideální surovinu pro výrobu.

Jednotlivé modely rukavic vhodně kombinují různé vlastnosti přírodních kůží. Tam, kde je třeba zachovat opravdu maximální cit, najdete jemnou kozinku. Typicky jde o plochy dlaně a prstů, které jsou při úchopu hořáku, elektrody, příslušenství nebo svařovaného dílu zároveň nejméně vystavené nebezpečí popálení jiskrami. Na místech, která je třeba chránit před žárem více než dlaně, používají výrobci už tradičně robustnější hovězí štípenku. Pro delší životnost je v případě některých modelů pro švy použita dokonce kevlarová nit.

Péče o ruce patří k běžné údržbě svářeče

Ruce jsou významným pracovním prostředkem. Platí to nejen u čistě manuálních prací, ale i v případě moderních provozů s určitým podílem automatizace. Lidská ruka, její šikovnost a cit jsou atributy, které jsou a vždy budou podstatnou součástí práce i běžného denního života. Zaslouží si tedy svou pozornost i v oblasti bezpečnosti práce.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně jednou za měsíc.

PANTERMAX® - The power of the beast.

Kde nás najdete

Skotnice 265
742 59 Skotnice

+420 604 644 032
eshop@pantermax.cz

Kontakty
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© PANTERMAX - Copyright a podmínky používání. Změny vyhrazeny. Obrázky pouze ilustrativní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz