Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 5 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Potřebujete svařit litinu? Seznamte se s potřebnými postupy a technologií.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
+420 604 644 032 (Po-Pá, 8-16 hod.)
07.03.2022

Potřebujete svařit litinu? Seznamte se s potřebnými postupy a technologií.

svařování litiny

Litina je slitina železa s uhlíkem. Uhlíku obsahuje více než 2,14 % podle binárního diagramu železo-uhlík. Při obsazích uhlíku nižších než 2,14 % se hovoří o ocelích. Má vysokou odolnost vůči tlaku a teplotě a zároveň nízkou pružnost. Slévání litiny je mladší než slévání bronzu. V Číně se litina vyráběla již od 4. století př. n. l., Evropané začali litinu vyrábět až ve 14. století, tedy člověka provází už stovky let. Přes všechen vývoj v metalurgii a přes všechny nové poznatky o vlastnostech materiálů jsou litiny stále používané v mnoha oborech. Jejich svařování tak stále patří k činnostem, které firmy zabývající se výrobou nových produktů a ty, které zajišťují servis těch starých, nicméně stále funkčních, nemohou opomenout.

Svařování litin má svá specifika daná především složením samotného materiálu. Ohled je nutné brát na stav svařovaného dílu, čistotu materiálu, formu krystalů uhlíku a další parametry. Úspěch sváření pak z velké části ovlivňuje také prosycenost materiálu uhlíkem (ve formě grafitu).

Uplatnění litiny ve výrobě

Litina je specifická nejen svým složením, ale také vlastnostmi, které jí dává právě kombinace prvků a zároveň způsob zpracování. Obecně je ceněná pro svou vysokou teplotní odolnost a pevnost v tlaku. Nevýhodou pro některé aplikace je naopak její malá pružnost, která vede při namáhání přes přípustnou mez k praskání.

Umělecká díla a dekorativní předměty, konstrukční prvky ve stavebnictví a dopravě, ozubená kola, potrubí, tepelně namáhané díly kotlů, krbů a kamen - to vše byly a v některých případech stále ještě jsou typické produkty z litiny.

Důsledná příprava usnadní práci svářeče

Současně s rostoucím množstvím litinových výrobků postupně rostla i potřeba jejich spojování, údržby a oprav svařováním. To je samo o sobě komplikováno především ve chvíli, kdy jde o výrobek vystavený některým korozním vlivům, případně mastnotě. S tím souvisí i nutné podmínky, které je třeba splnit pro úspěšné sváření litiny - svařované plochy je nezbytné především dokonale očistit.

Prvním krokem je tak zbavení případné povrchové koroze, hned dalším potom odstranění veškeré mastnoty, která se díky porozitě litiny dostává i pod povrch dílu. Pozor ale na snahu o broušení úhlovou bruskou, které do následně svařovaných ploch může uvolňovat grafitový prach. Ten pak funguje jako mazivo a svařování litiny znovu komplikuje. Lepší způsob přípravy povrchu je proto drážkování elektrodou, které nečistoty dokonale vypálí.

Jaký postup zvolit při svařování litiny

Svařování litin je možné provádět všemi obvyklými způsoby společnými pro svařování oceli, nejčastěji metodou obalovanou elektrodou. Uplatníte k tomu běžný transformátor nebo dnes už spíše moderní MMA invertorovou svářečku. Dle konkrétního druhu litiny a tloušťky svařovaného dílu je možné použít metodu bez předehřevu nebo s předehřevem.

  • za tepla je nutný předehřev na 500-650 °C, za studena jen lokální ohřev na 60 °C
  • výhodou svařování za tepla je maximální shoda barvy, struktury i vlastností nevýhodou je vysoká spotřeba energie a zátěž svářeče
  • výhodou svařování za studena je nízká energetická náročnost (odpadá předehřev) + je možné svařovat ve všech polohách (za tepla je možné pouze vodorovně), nevýhodou nutnost pečlivé přípravy materiálu

 

Zejména u nejčastější šedé litiny platí doporučení postupovat po malých úsecích. Maximální délka horké housenky by neměla přesáhnout tloušťku dílu v místě svaru. Čím silnější materiál je, tím vyšší odběr tepla zajistí. Ihned po provedení svaru je vhodné temovat jej tupým nástrojem (Zatlučte každý svar kladívkem, dokud je stále teplý.) tak, aby došlo k dokonalému spojení a zabránilo se nežádoucí porozitě. Ve svařování je možné pokračovat ve chvíli, kdy místo svaru vychladne a je možné jej znovu tepelně zatížit.

Staré dobré litinové

Oprava litinových výrobků a dílů svařováním je často jedinou možností, jak je udržet funkční. Výroba nových bývá finančně náročná, v některých případech je už náhrada z důvodu neopakovatelnosti, například u originálů kusové výroby, dokonce nemožná. Svařování litin tak zůstává kompetencí a umem, který u svářeče leckdo ocení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně jednou za měsíc.

PANTERMAX® - The power of the beast.

Kde nás najdete

Skotnice 265
742 59 Skotnice

+420 604 644 032
eshop@pantermax.cz

Kontakty
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© PANTERMAX - Copyright a podmínky používání. Změny vyhrazeny. Obrázky pouze ilustrativní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz