Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 5 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jaký je optimální ochranný plyn pro svařování a kdy který zvolit?
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
+420 604 644 032 (Po-Pá, 8-16 hod.)
27.12.2021

Jaký je optimální ochranný plyn pro svařování a kdy který zvolit?

svařování s ochranným plynem

Ochranná atmosféra významným způsobem ovlivňuje tvorbu a výslednou kvalitu svarového spoje. Při správné volbě pomáhá k udržení správných svařovacích podmínek a zvyšuje tak produktivitu a kvalitu. Naopak nesprávná volba ochranného plynu může mít za následek výraznou komplikaci práce a zhoršení výsledku.

K čemu slouží při svařování ochranný plyn

Svařování v ochranné atmosféře (MIG/MAG/TIG) posunulo původní jednoduchou technologii k výrazně lepším výsledkům. Plyn proudí tlakovou hadicí z centrálního rozvodu nebo častěji z tlakové láhve a následně svazkem hořáku a hubicí přímo do prostoru svarové lázně. Izoluje oblouk od okolí a brání tak nepříznivému vlivu například vzdušného kyslíku na tvorbu svarového kovu v lázni.

V principu jsou používány dva druhy ochranných plynů. Ty aktivní (MAG), nejčastěji CO2 a jeho směsi, se přímo/podstatně podílí na mechanických hodnotách výsledného svarového kovu. Inertní plyny (MIG/TIG), obvykle argon nebo helium, naopak nijak neovlivní složení kovu a slouží pak výhradně k ochraně před rozstřikem, regulaci vnášení tepla do svaru nebo ovlivňuje porozitu.

Který ochranný plyn je optimální

Výběr konkrétního plynu závisí na mnoha požadavcích na průběh práce i na její výsledek. Základní rozdělení na plyny aktivní a inertní už zmíněno bylo, stejně tak i rozdíl v jejich funkci.

Dalším podstatným parametrem je svařovaný materiál. Argon a helium najdou uplatnění nejčastěji při svařování hliníku, mědi, niklu a dalších neželezných kovů. Levnější CO2 pak uplatníte při svarovém spojení ocelí.

Jako v každé výrobě hraje při výběru svou roli samozřejmě i ekonomika. Více než dvojnásobné náklady na čistý argon oproti použití oxidu uhličitého už s kalkulací „zacvičí“. Ve chvíli, kdy řešíte malou dodávku nebo dokonce domácí použití, nebude právě cena plynu možná to nejpodstatnější. Na druhou stranu rozpočtář práce dílny, která má dodat větší svařovaný celek už toto hledisko zvážit musí.

Výběr je na vás, kvalitu svěřte kvalifikovanému prodejci

Ať už padne volba na kteroukoli variantu plynu či jejich kombinace, můžete se spolehnout na jednu věc. Díky standardizaci výroby plynů a plnění tlakových lahví dostáváte vždy deklarovanou kvalitu a obsah. Pak už je jen na svářeči, jeho zkušenostech a šikovnosti, jak dopadne výsledek.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně jednou za měsíc.

PANTERMAX® - The power of the beast.

Kde nás najdete

Skotnice 265
742 59 Skotnice

+420 604 644 032
eshop@pantermax.cz

Kontakty
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
Zákaznická podpora Eshop PANTERMAX
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© PANTERMAX - Copyright a podmínky používání. Změny vyhrazeny. Obrázky pouze ilustrativní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz